Poľnohospodárstvo bez lopaty, alebo mojich skúseností vytvoriť živú pôdu

Moja žena a ja sme sa narodili v prvých povojnových rokoch.
Stretli v Leningradu, študovali sme spolu na lekárskej fakulte, v minulom roku bol ženatý a rozvod boli už šesťmesačné dieťa v Novgorode regióne, Borovichi v malom mestečku, ktorý je umiestnený v strede trate Moskva - Leningrad.

Nebudem popisovať v prvých rokoch života, z oboch týchto centier, sme boli považovať za dieťa mäso a maslo, pomaranče a cukrovinky. Ak chcete prežiť, sme v prvom ročníku zobral pôdu - 6 akrov. Naučili sme sa, ako pestovať zeleninu v ňom, potom sliepky a králiky.

skorej kapusty

Králiky - je nielen mäso, ale aj nádherné hnoj pre pôdne bioty. 

králiky

Ale morky a indoutki v záhrade domu:

moriek v záhrade

Vyrastené záhrade, tam bolo veľa z bobúľ, potom veľa kvetov. Začal som pracovať ako vedúci detského oddelenia, PhD v pediatrii, a stal sa zaujímajú o zahradničení ako vedy, ktoré sa zaoberajú chovom mečíky, ktoré začali, aby materiálne bohatstvo. Tam boli moje publikácií v časopisoch.

Prvý článok o amatérske dostať Heteróza hybridov paradajok je publikovaný v časopise «Poľnohospodárska pôda» v roku 1984. O niekoľko rokov neskôr som vyhral prvé miesto v súťaži o novinách "6 akrov" za sériu článkov o pestovaní na životné prostredie bobule pre detskú výživu. Takže všetky 40 rokov zamestnania v záhradníctve, Použil som vedeckých lekárskych poznatkov, kombinovať ich s praktickou prácu v teréne.

Chinese plum

Vo foto - Čínska slivky, rastúce v našej záhrade. Vnúčatá ocenia ju ešte marhule.

Trvalo 40 rokov. Vybudovali sme veľký dom na jazere. Vytvorili sme obrovskú záhradu a vytvoril poľa krajiny pestovať zeleninu. Dal vysokoškolské vzdelanie svojho syna a dcéru. A teraz k nám na víkend príde, päť vnúčat, ktorý privítal zvýšenej zvyškovej desať mačiek. 

Mačky a králiky čakajú na vnúčatá v zime.

Babička vnúčatá stretnutie vždy podojiť kozu, urobí chop králičie nohu alebo morčacie prsia, zhromažďovať kôš čerstvých semenníkov. Som zber lesných plodov - ideme dopravníka, zo zemolezu cez jahôd na maliny sklonená. A šťastné vnúčatá, hral dosť so zvieratami, začnú sa ma pýtala, pomáha starať o záhradu a zeleninové záhrady.

Video: Ako obnoviť mŕtve krajine? ideálne poľnohospodárstvo

kozy

Napríklad prvý porovnávač pýta:
- Dedo! Prečo máme tak veľkú tekvica hore? A prečo na jabloňových toľkých veľkých jabĺk a bez koľají a susedné chlapec sa sťažoval mi, že všetko dobre rastú, a jablká všetky červivé a mizerný?

Video: V záhrade, bez toho aby rýľ: mulčovanie a zelené hnojenie

Senior - porovnávač - on odpovie:
- Tak dedo, a podeliť sa o svoje skúsenosti so svojimi susedmi a so všetkými ostatnými záhradníkov - vám povie, že to urobil na zemi, a ako zlepšiť biologickú zložku pôdy v záhrade.

Dedko začne rozprávať o svojich skúsenostiach, aby - v detaile a pomaly ...

Prečo by sme mali myslieť na zdravie pôdy?

Som lekár, sa stretol s pacientom zároveň myslieť na troch vzájomne sa doplňujúcich prístupov:
  • Ako vyliečiť človeka, bez toho aby dochádzalo k nenapraviteľné škody na ich zdravotné ošetrenie.
  • Ako rehabilitovať stratené zdravie.
  • Aké preventívne opatrenia, aby sa k tejto chorobe nedovolil opakovanie v budúcnosti.

To isté platí u našich pôd. V snahe o výnose, nie všetci premýšľať o budúcnosti, takže vo väčšine prípadov sú naše pôdy sú chorí, degradovaný. Mnoho ľudských kultúr na zemi sú ako matka. A my sme dostali pôdu, mali by ste uvažovať o liečbe a rehabilitácii a budúcnosť udržateľného využívania pôdy.

teda Len sa dohodli na konečných cieľoch. Naším cieľom na prvom mieste - je chuť, kvalitné, zdravé produkty pestované na našich osobných lôžok. Náklady a množstvo, samozrejme tiež dôležité, ale nie na úkor chuti a nie na úkor kvality pôdy, ktorá zostáva po zbere.

kapusta pole

25 rokov, budeme pestovať zeleninu na ihrisku 15 km od domu. Ako to vyzerá, môžete vidieť na obrázkoch. 

Teraz poviem hlavnú myšlienku, ku ktorému prišiel o mnoho rokov neskôr, opotrebované s myšlienkou, že "pravidlá hlavne Liebig." Myšlienka je jednoduchá: ak po zbere spoločenstiev pôdnych organizmov je zachovaná, a ešte lepšie - rastie, len ekosystém pôda bude samoregulácie, a v dlhodobom horizonte zvýši plodnosť. Ukazuje sa, že naučiť sa ovládať pôdy voľne žijúcich živočíchov, budeme môcť kontrolovať plodnosť.

skorej kapusty

Tu čoskoro kapusta - nebojí buriny, ak Biota kŕmenie kôz hnoj a králiky.

Pôda bude prinášať radosť na kvalite plodiny len vtedy, keď záhradník bude rozumieť: Hlavným zdrojom jeho pôde, stanovenie výťažku - to biodiverzita živých, ktoré obývajú pôdu. Čím vyššia je biodiverzita pôdne bioty, tým lepšie pôdne inžinieri, vytvára póry a mikrogranule pôdy, zvyšuje sa stokrát oblasť prirodzeného prostredia a prostredia pre mikroorganizmy korene.

O úlohe pôdnych mikroorganizmov

Ľudstvo sa zaoberá v poľnohospodárstve pre viac ako desať tisíc rokov, ale veda vážne začal hovoriť o pôdne mikroorganizmy ako dôležitú súčasť plodnosti iba 1920.

V týchto rokoch bolo relatívne lacné, chemické hnojivá a pesticídy, výnosy prudko vzrástli, ale degradácia pôdy sa dramaticky zvýšila. Veda je len v posledných rokoch presvedčivo preukázané, že príčinou rýchlej degradácie pôdy - výrazné zníženie počtu pôdnych mikroorganizmov a zníženie organických látok v pôde.

zemiaky

Nové zemiaky organicky pre liečebné vnúčatami.



Snaží vyriešiť tento problém na impulz, založený na myšlienkach "prirodnichestva" (nie kopať, rast zelené hnojenie, mulčovanie rezu pôdy trávy, rozliatej EM-drogy) malo za následok rýchle akumuláciu pôdnych patogénov. Ukázalo sa, že učiť dedinčan naliať minerálnu vodu na ihrisku veľa jednoduchšie než sa učiť, ako sa postarať o bioty pôdy.

Vplyv minerálnej vody je vidieť naraz, a výnos z organických látok je viditeľná za niekoľko rokov, a že ak sa používa správne. Z tohto dôvodu je ťažké uvyknout organické a ekologické poľnohospodárske metódy.

Všetci z nás sú závislí na "chemický ihly." Moderné Heteróza hybridy a ešte viac - GMO rastliny na čisto organických metód pestovania horšie, a skúsenostiach s ich pestovanie bez minerálneho hnojenia byť ťažko opísať. Preto žiadne skúsenosti v tejto oblasti je obzvlášť cenné.

A v našom odbore bez prístrešia zrenia melóny:

melóny

A melóny rastú. A je to - v Novgorode regióne!

vodný melón

Na ceste k živému pôde

Moja skúsenosť sa skladá zo štyroch hlavných polozheniy- obnoviť aj tie zabila "chémia" a oranie znehodnotenej pôdy, treba postupne, rok čo rok vykonať nasledovné:
  • nepretržite aplikuje na pôdnej organickej hmoty, povrchovo aktívne látky, bez orby.
  • Aby sa dosiahlo viac možný hustá stav koreňov rastlín hmoty celá plocha pozemku. Nielen pestovaných rastlín, ale aj burinami alebo zelené hnojenie.
  • Nevzdávajte sa výhradne na minerálnych hnojív a naučiť robiť LPS hnojivo lokálne. Minerálnych hnojív vyzerať nie ako elektrárne, a to len ako aromatizačné prísady pre rôzne plodiny.
  • nepretržite aby prípravky, ktoré obsahujú živé mikroorganizmy. Lepšie ako umelými prostriedkami a vysoko kvalitných extraktov z Vermicompost alebo sýtené kompostu čaju (AKCH).

A na každej z týchto ustanovení je nevyhnutné na získanie skúseností a znalostí. Žijúci pôda je veľmi zraniteľná, ale tiež veľmi citlivý na starostlivosť.

Ak je to žiaduce, ktokoľvek z nás nájdete veľa článkov o moderného ekologického poľnohospodárstva. V obchodoch dosť a ekologických hnojív a opravných prostriedkov. Musíme len naše želanie zvýšiť biodiverzitu živé bytosti, ktoré obývajú pôdu.

Poľnohospodárstvo bez lopaty

Popisovať jeho skúsenosti vytvoriť živú pôdu (a to budem robiť sériu článkov v budúcnosti), chcem vás uistiť, hneď na začiatku: Nie je lopatka vytvára voľnej pôdy.

V pôde, nespočet žiť naše asistentov - ekosystémové inžiniermi, ktoré menia fyzikálne vlastnosti pôdy. Vytvárajú stabilnú štruktúru pôdy a pohyby. Póry a microtunnels sú biotopy pre pôdne organizmy menšie. Veľké aj malé červy, stonožky, roztoče udržať vysokú úroveň prevzdušnenie a pórovitosti pôdy, zvýšenie podielu stabilných agregátov v pôde. Som sa naučil sám a učia ostatní, ako kŕmiť tieto pôdne inžiniermi a starať sa o ne.

Pozrite sa na fotografie: posledných 20 rokov na južnej strane domu, zbierame viac ako 10 vedierka strapca sladké južnej odrody.

hrozno

Me pravidelne príde sused záhradníka - presvedčil mineralschik, môj hlavný súpera. A tak sa v poslednej dobe išiel na návštevu nového nákupu:
- Pozrite sa, aké kvalite titánu lopatu ma deti!

Môj vnuk, študentka strednej školy ju držal v rukách dar, zrazil jeho necht Hovory kov a hovorí:
- Uncle Vic, odstráňte topánky a chodiť naboso na našom vyhriatej postele. Sú mäkké, pružné prešívaná. Iba starostlivo - Chodíš na streche iného sveta. Pod nohami máte miliardy živých tvorov, a všetky práce, všetci uvoľnili naši pôdu, každý na svojej úrovni, v ich galériách. Z tohto dôvodu, dedko a neumožňuje ihrisko s lopatou rezať do živého, lopata dom a mesto pôdnych živočíchov, dať je hore nohami.
- Áno! - povedal sused. - Je možné sa domnievať, že práve pred 10 rokmi na mieste záhrade domu bol bez života šedej hlina a na mieste záhrady - holé piesku, bez známok humusu. A bez lopaty. Niektorí tajní agenti kúpiť váš dedko a všetky skrývanie.

Sused išiel kopať svojej postele, a pokračoval som sa učil svojho vnuka, aby pochopili, že pôdne živočíchy vytvoriť pre seba komplexné a premenlivé prostredie, za použitia pôdy matice, ktorá je - čiastočky piesku, ílu, bahna, sutiny hornín, minerálov, organickej hmoty rôznom stupni rozkladu a vodu.

Vedel som to a snažím sa vysvetliť všetkým: niektorý z našich zásah do štruktúry pôdy pre jej zlepšenie (kopnutie, aby hnojivo) vždy vedie k opačnému výsledku. Lopata pôdy - je rovnaký ako u lesného požiaru.

Snaží umelo uvoľniť pôdu hlbšie ako 5 cm, my zhoršenie stanovište pôdy po dlhú dobu živých tvorov. A namiesto toho, aby v symbióze s koreňmi našich závodoch zvýšiť výnos z tohto času živočíšne odpady a energie na stanovište reštaurovanie.

Nekopírujte divoký

Položenie záhradu, môžeme premýšľať o tom, ako v dlhodobom horizonte k náprave zlej pôdy, zlepšiť ich zloženie s ohľadom na rastúce plodiny, pridať piesok alebo hlina, organickú hmotu a vápno, aby priekope na vlhkých pôdach, a tak ďalej. Ale v nasledujúcich rokoch, je nutné používať iba minimálne obrábanie pôdy a zbaviť metódy pridaním hnojiva.

Iba vtedy, keď makro- pôda a mikroorganizmy žijú spoločne s koreňmi rastlín a ich tajomstvá, začne veľmi rýchlo a efektívne zvýšiť úrodnosť našej pôde.

  • Niektoré z nich budú recyklovať matrice pôdy zlepšiť jeho fyzický stav a extrahovať z nej minerálnych solí.
  • Ostatné - k účasti v obehu živín, premeniť živiny do viacerých prístupnej forme a miešať vrstvy pôdy prirodzenou cestou.
  • Tretia - pomáhať korene absorbovať tieto prvky, rokovať s nimi v symbióze.
  • Po štvrté - zvýšenie kapilarity pôdy, zlepšuje prenikaniu vody nad i pod, a udržať vodu v koloidnej zeminy okolo mikrogranúl.

A čo je najdôležitejšie, všetci spoločne budú môcť neutralizovať toxické látky chránia rastliny pred chorobami. To všetko bol vypracovaný evolučne pomaly ukotvená geneticky. A znovu to zložitý systém ľudskej mysle ešte nie je schopný urobiť.

Je dôležité pochopiť jemné rozdiely medzi biologickými procesmi v pôde v nedotknutej prírode a podobné procesy na našich posteliach a v našich záhradách.
Divoké rastliny vždy rastú nedostatkom živín v pôde, a oni tvorili evolučnej najvyššej schopnosť uzatvárať symbióze s pôdne bioty a prijímať živiny.

Pestované rastliny stratil veľa prirodzené schopnosti. Výber z týchto rastlín bola zameraná na vysokých výnosov - samozrejme s nárastom požiadaviek plodiny na živiny, ktoré človek živí jeho pristátie. Preto sa hovorí o zachovaní mikrokozmu pôdy, hovoríme iba o zlepšenie biologickej zložky plodnosti - okrem fyzikálnych a chemických zložiek úrodnosti pôdy.

To znamená, By sme nemali slepo kopírovať procesy prebiehajúce v prírode. Našou úlohou - naučiť sa identifikovať iba hlavné mechanizmy, ktoré pomáhajú zvýšiť výnosy plodín na našich lôžok v dlhodobom horizonte.

kukurica

Keď obliekanie AKCH kukuricu môj odbor dozrieva v auguste, vnúčatá hryzat svoj hrubý - to je sladké.

Malo by byť zrejmé, že záhradník je jednoduchšie odhadnúť chemické pôdy a fyzikálne parametre (pozri hliny sú alebo koľko peschanye- organickej hmoty v nich, ako gumusa- dusík a fosfor). Naučiť sa zhodnotiť biologický plodnosť komponentov veľmi ťažké. Účelom mojej následnej príbehu je presne ukázať, ako môžete to urobiť pomocou nepriamych parametrov. Budeme hovoriť podrobne o húb a baktérií, a pôdnych živočíchov všetkých veľkostí, a úlohu, ktorú zohrávajú v živote rastlín. 

zamulchirovat jahoda chips sladkých jabĺk vetvičiek.

Na fotografii jahody zamulchirovat drevnej štiepky z vetvičiek jabloní.

Delež v družabnih omrežjih:

Podobno
© 2022 ProSadGuru.com